Виховна

Дата: 13.12.12
Клас: 10
Школа: № 1
Хто проводить: Шафарчук Рената Юріївна
Тема: «Андріївські вечорниці»
Мета: перевірити знання учнів про андріївські вечорниці, пояснити значущість даного свята, покращити та перевірити знання учнів про гадання та ворожіння у це свято.
Обладнання: конспект, ноутбук.
Література: Ресурси Інтернету.
Тип виховного заняття: виховна година.
Форма проведення: бесіда
Оформлення дошки


«Андріївські вечорниці»




                                              Хід заняття
І Організація учнів до заняття
ІІ Оголошення теми, мети заняття їх мотивація
Україна- це країна зі своїми звичаями і традиціями, країна багата на обряди і перекази. А коли ж може побачити розмаїття цих традицій і обрядів. Звичайно на вечорницях, коли народ відпочивав у гуляв від душі.
ІІІ Роз’яснення теми:
Андріївські вечорниці
     Серед осінньо-зимових свят виділяється, мабуть, найцікавіше – день Андрія Первозданного, чи, як його ще називають у народі, Калита.
     Свято припадає на 13 грудня і є логічним продовженням молодіжних гулянь, де юнаки і дівчата шукали собі пару для майбутнього подружнього життя.
Андріївські вечорниці - це веселе і колоритне дійство, жарти і сміх, який охоплює не тільки молодь, а й усіх. Збитки - жарти, пустощі, здебільшого хлопців, які дозволялись тільки в Андріївську ніч.
Способів ворожіння є багато. Найпопулярніші такі:
1. Увечері під Андрія, коли стемніє дівчина виходить з хати і сіє на снігу насіння конопель. Потім, набравши жменю снігу йде до хати і, коли сніг розтане, лічить насінини. Парна кількість віщує шлюб, непарна - бути ще у дівках.
2. Запалюють дві свічки. Якщо свічки, згоряючи, схиляються одна до одної, то дівчину чекає щасливий шлюб, якщо ж нахиляються у різні боки - погана ознака.
3. Сни на Андрія вважалися віщими. У цю ніч дівчата намагалися спати не там, де завжди. Під ліжко ставили на ніч миску з водою і накривали дощечкою або соломинкою, що імітують місток. У сні дівчина сподівається побачити судженого, який переведе її через місток.
4. Також дівчата варили вареники. Кожна дівчина клала у ряд свій вареник. Після того запускали собаку чи кота, який давно не їв. Чий вареник з'їсть першим та і вийде на наступний рік заміж. Прикол є у тому, що хлопці тихенько обливають вареники горілкою чи нафтою і пси не їдять ні одного вареника. Smile
5. Також варили вареники із начинками, а потім їли. У кого із якою начинкою попадеться, то і ту чекає така доля:
вареня - велике палке кохання;
борошно - велика мука;
з копійкою - цілий рік будуть гроші;
мак - сльози;
перець - твоя половинка буде сварливою;
без начинки - рік буде неприбутковим і сумним.
6. А ще виходили із хати і жбурляли чобіт із правої ноги через хату. куди була повернута халява чобота, звідти і мав бути суджений. Прикол був такий, що часто чобіт залишався на хаті. Smile
7. Писали чоловічі ім'я і кидали під подушку. Потім тягнули і знали як буде звати судженого.
8. А ще пекли калиту. Бо без калити, то не свято. То такий кручений хліб. його підвішують і по черзі пригають і кусають. Хто вкусить, то у того збудеться бажання, яке він загадав.
А що хлопці? а вони у цей день робили пакості. Якщо ранком Ви встаєте, а у Вас не має брами чи ще чогось, то це наслідки Андрія.
Також вони могли розібрати тин або зняти ворота у дворі надто суворого дядька, що не пускає дівчину гуляти. А ще могли напакостити дівчатам. І ображатися на них чи сердитися не можна було. На те й Андрій, - кажуть люди, - щоб хлопці буянили.
IV Підсумок уроку
Таємниче, жартівливе й завзяте, старе як світ і на диво сучасне, - ось яке воно, Андрієве свято.

Комментариев нет:

Отправить комментарий